Wycieczka „Tatarskim Szlakiem” 12-14.08.23
Program wycieczki
Dzień 1.
Wyjazd z Brzeszcz (Intermarche) o godz. 4.00. Przyjazd do Białegostoku – stolicy Podlasia o bogatej historii związanej z magnackim rodem Branickich.
Wizyta w barokowym Pałacu Branickich – dziś siedziba Uniwersytetu Medycznego. Spacer „Ścieżką Historyczną” – zwiedzanie multimedialnej wystawy w piwnicach pałacowych oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Spacer po parkowych alejach wokół pałacu.
Wizyta w Cerkwi św. Ducha – największej cerkwi prawosławnej w Polsce i jednej z największej w Europie. Może pomieścić jednocześnie ok. 2500 wiernych. Świątynia szczyci się największym ikonostasem oraz żyrandolem o wadze 1200 kg i rozpiętości 6 metrów.
Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg
Dzień 2.
Śniadanie. Przejazd do Sokółki – największego podlaskiego miasteczka na Szlaku Tatarskim. Wizyta w Muzeum Ziemi Sokólskiej, gdzie poza ekspozycją historyczną i etnograficzną znajduje się też Dział Tatarski opowiadający dzieje życia i kulturę Tatarów na sokólskiej ziemi.
Przejazd do wsi Bohoniki zamieszkiwaną przez mniejszość tatarską. Sercem wsi jest meczet, jeden z dwóch w Polsce. Obok świątyni znajduje się mizar – cmentarz muzułmański, natomiast w Domu Pielgrzyma można skosztować tradycyjnych dań kuchni tatarskiej.
Przejazd do Supraśla – miasta uzdrowiskowego nad rzeką Supraśl. Najważniejszym zabytkiem Supraśla jest klasztor męski – Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy.
Wizyta w Pałacu Archimandrytów w którym znajduje się Muzeum Ikon. W muzeum znajduje się największa kolekcja ikon w Polsce.
Spacer bulwarami rzeki Supraśli. Zobaczymy: Pałac Buchholtzów, Domy Tkaczy, kościół pw. Św. Trójcy.
Dzień 3.
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do miejscowości Krynki przy granicy polsko-białoruskiej o tradycjach żydowskich, prawosławnych i tatarskich. Symbolem tych tradycji są głównie świątynie: Cerkiew
Narodzenia Bogurodzicy, Synagoga Kaukaska oraz kirkut.
Przejazd do wsi Kruszyniany – drugiego po Bohonikach ośrodka kultury tatarskiej w Polsce.
Zwiedzanie największego meczetu w Polsce oraz mizaru (cmentarza).
W miarę możliwości wizyta w Tatarskiej Jurcie – dla chętnych degustacja potraw kuchni tatarskiej; tryboszoków czy pierekaczewnków (płatne we własnym zakresie).
Wyjazd w drogę powrotną, powrót do Przecieszyna w godzinach nocnych.
Wycieczka trwa 3 dni. Cena: 850 zł. Zaliczka przy zapisie: 50 zł.
W cenie: 2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiadokolacje, przejazd autokarem, wszystkie opłaty drogowe i parkingi, opieka pilota/przewodnika, podatek VAT, ubezpieczenie NNW, wszystkie wstępy (ok. 150 zł).